Deti sú zrkadlom svojich rodičov

Autor: Anna Menkynova | 13.10.2013 o 17:39 | Karma článku: 9,28 | Prečítané:  2463x

Som rada, že ste nakukli aj do mojich starších článkov, najmä tých o Simonke. V mailoch sa ma pýtate, ako sa mi darí, po tom všetkom, zachovať si pri jej výchove zdravý rozum a taký nadhľad. A žiadate ma o návod na výchovu, o radu, čo robiť s nezvládnuteľnými pubertiakmi. Dúfam, že odpoveď si v tomto článku každý z vás nájde.

Takže, po prvé, chcem, aby ste vedeli, že ja odborníkom na výchovu nie som. Môže sa teda stať, že to, čo napíšem, nebude v súlade s knihami a teóriami, ktoré sa výchovou zaoberajú.

Po druhé, asi nepatrím ani do jedného „klasického" modelu rodiča, ktorý je v spoločnosti žiaduci a preferovaný, takže mnohým „rodičom" môžem spôsobiť napríklad aj šok.

A po tretie, žiaden zdravý model, ako správne vychovávať deti, som nemala odkiaľ prebrať, takže sama neviem, či to robím dobre. Nebudem vám tu teda písať odpovede na vaše otázky, pokúsim sa, mojimi otázkami,  priviesť každého jedného z vás k vašim očakávaným odpovediam.

Skúste sa pozrieť na svoje dieťa, dajme tomu, že má 16 rokov, očami 16 ročného dieťaťa. Preneste sa do svojej mladosti a spomínajte. Čo ste v tej dobe riešili? Ako ste reagovali na svojich rodičov vy a prečo? Čo a ktorí ľudia tvorili váš 16 rokov starý svet? Pamätáte si, ako dlho ste si cvičili slovné spojenia, aby to vyzeralo čo najdospelejšie, potom sa konečne odhodlali a išli za svojimi rodičmi povedať si to svoje  a rodičia vás poslali kade ľahšie? Ako vám vtedy bolo? Ako ste sa cítili, keď na vaše otázky neprichádzali odpovede? Čo ste si mysleli o svojich rodičoch, ktorí sa búchali svojimi názormi a zásadami do pŕs, keď vás v domácnosti akože vychovávali a potom to úplne znegovali, keď niekto, pre nich dôležitý, povedal na tie názory a zásady úplne  opačný názor a vaši s ním súhlasili? A nedajbože ešte podotkli: - Presne ako u nás. Dokážete si potom ešte vážiť človeka, ktorý A rozpráva a B robí? Mali ste pocit, že chodiť na všelijaké krúžky, od hudobnej, cez hádzanú, až po profesionálny tenis, sú skôr želania vašich rodičov a vy ich len nechcete sklamať? Ako ste sa cítili, keď ste sa úplne do nemoty „buchli" do frajera/ky, po mesiaci sa odhodlali s ním prísť prvý krát domov, pochváliť sa, svojim skvelým výberom rodičom a po odchode zaznelo: - Tak s týmto/touto chodiť nebudeš. Alebo: - To čo si dovliekla/dovliekol domov?- Do ktorej dimenzie sa zosypalo vaše sebavedomie?

Už ste si pospomínali, ako ste sa cítili? Nič moc, že? Ako keby vtedy vôbec nešlo o vás, o vaše názory, o vaše priania, ako keby išlo iba o to, ako čo najlepšie splniť očakávania svojich rodičov. A teraz ruku na srdce! Koľkí z vás robíte toto isté svojim deťom?

Koľkí z vás len tak prídu za tými svojimi deckami, pritúlia sa k nim, ako keď boli malé, koľkí z vás dokážu nekritizovať ich, nehodnotiť a nemoralizovať, ale brať ich ako osobnosti? Koľkí sa dokážete rozprávať a rehotať sa so svojimi deťmi, do pol noci, v jednej posteli?

Totiž, to vyššie spomínané, nazývané spojeniami: - Robím to pre svoje deti.. - Robím to, lebo ich chránim, lebo im takto pomáham zaradiť sa čo najlepšie do života.. - Robím to, lebo ich ľúbim..

..je iba: - Robím to, lebo to chcem robiť a kašlem na to, čo chcú moje deti.. je na to názov: Opičia láska.

Pre rodičov, ktorí mi písali, že majú obrovské problémy so svojimi deťmi: pozrite sa na ne a ak máte pocit, že zlyhávajú, že pre nich nie ste autorita, že si s nimi neviete rady, ako keby ste sa pozerali do zrkadla. Sú to vaše zlyhania. A ak si to dokážete pripustiť, ste na dobrej ceste..

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?