Máte rodiča alkoholika a neviete, či ste DDA?

Autor: Anna Menkynova | 4.11.2013 o 21:38 | (upravené 12.11.2013 o 21:31) Karma článku: 9,12 | Prečítané:  2341x

Často sa stretávam s otázkou, či keď je váš rodič alkoholik, alebo abstinujúci alkoholik, ste automaticky DDA. No, mám pre vás dobrú správu: nie, nemusíte NÍM byť.

Počas písania diplomovky som pracovala s ôsmymi dospelými ľuďmi, ktorí sa s alkoholizmom rodiča vo svojej rodine stretli. Štyria z nich vyrastali s pijúcim rodičom od úplného malička a štyria už boli v puberte, keď rodič začal piť. To, do akej miery ovplyvnil alkoholizmus rodiča ich, už dospelý život, som sa dozvedela po tom, ako mi postupne rozprávali, ako riešia bežné problémy v súkromí, v práci, s priateľmi, ako sa vyrovnávajú s kritikou, pochvalou. A aj potom, ako si prečítali Woititzovej definíciu DDA (prečítať a otestovať sa môžete aj vy, nižšie). Niektorí pri jej čítaní len prikyvovali, iní pohmkávali, niektorí zase záporne krútili hlavou. Vybrala som teda z každej skupiny jedného a s ich „požehnaním“ ponúkam ich príbehy.

Ivan

Vyrastal v rodine, v ktorej ani jeden rodič nepil. Mal úžasné detstvo a milujúcich rodičov. Nažívali si podobne, ako iné „zdravé“ rodiny, kde rodičia odovzdávajú svojim deťom normálny vzor spolunažívania, zvládania konfliktov, kde deti nemusia zastávať pozíciu pijúceho rodiča, kde sa neklame, nezatajuje, kde sa jednoducho deti venujú veciam detským. Otec začal popíjať, keď ho prepustili z práce, do toho mu zomrel brat – dvojča, no a situáciu riešil pitím. Vtedy mal Ivan 16 rokov, frajerku a zrazu aj otca alkoholika. Do akej miery ho otcov alkoholizmus ovplyvnil a ako to vníma dnes, ako dospelý : „Vplyv otcovho pitia – na sebe – nejako nepociťujem. Otec začal piť, keď som bol v puberte, navyše spúšťačom boli jeho osobné tragédie, takže aj vďaka mame, s ktorou sme to niekoľko krát preberali, som to akosi celé chápal a skôr sme sa mu snažili pomôcť. Nemám pocit, že by ma to nejako extra poznačilo, ani v tej definícii som sa viac nenašiel, ako našiel. Skôr mávam také nepríjemné pocity na celé to obdobie. To je celé. Otec prestal piť sám od seba, zo dňa na deň, takže u nás sa to nejako dramaticky ani neskončilo a máme doteraz dobrý vzťah. Jednu vec ale musím podotknúť a poďakovať mojej mame, ktorá sa na nič nehrala, nič nezakrývala, ani pred rodinou, jednoducho sa k tomu postavila ako „chlap“. A rozprávala sa so mnou o tom otvorene. Vlastne, ako keby o chorobe, ktorá postihla otca a tá sa predsa dá liečiť.“

Romana je  iný prípad. Vyrastala v rodine, kde pila jej mama. Po rozvode rodičov, kedy otec opustil rodinu, mala 6 rokov. Mama pracovala ako učiteľka a Romana jej pitie vníma takto: „ Moja mama je učiteľka, odjakživa dirigovala a to úplne všetkých. Asi aj otca. Podľa mňa, preto odišiel. Mama je a vždy bola veľmi labilná. Odchodom otca od nás, sa podľa mňa dalo úplne predpokladať, že spadne do niečoho podobného. Na mňa má vplyv alkoholizmus mojej mamy asi rozsiahly vplyv, pretože všetka zodpovednosť za chod domácnosti vtedy zostala na mne. Navyše som musela pred všetkými skrývať to, že pije. Lebo mi to kázala. Ako by asi vyzerala, ona učiteľka, pred ostatnými, keby vedeli, že tak pije. Pamätám si, ako som musela klamať pred jej kolegami, keď ma náhodou stretli vonku, na otázku, čo je s mamou, že je tak často na péenke. Alebo keď mi povedala, že ide na nejakú oslavu, posedenie z roboty, s kamoškou, ako som ju čakávala do neskorých hodín, často hladná. Ako som musela po nej umývať záchod a prezliekať periny. Do kola som počúvala, aký má ťažký život, že sa o mňa musí starať sama. Pritom som sa starala ja o ňu. To všetko pre mňa dnes znamená, že som sa musela rýchlo naučiť žiť život dospelého človeka a byť zodpovedná za svoj život a ešte aj za ten jej. Keď som mala 16 rokov, išla mama na liečenie a odvtedy abstinuje. Labilná je však stále. Vzťahy máme také vlažné a hoci som už aj ja mamou 14 ročnej dcéry, stále mame nedokážem odpustiť. Navyše, vnímam, že na dcére aplikujem svoj nedostatok z detstva, tým, že jej dávam viac, ako by som mala. Správam sa ako opičia mama. Neviem si stáť za svojim názorom, najmä, ak niečo vyvedie. Potrestám ju, ale keď vidím, že sa na mňa hnevá, hneď za ňou idem a snažím sa, aby prestala, aby bolo zase fajn. Viem, že to nie je dobré. Musím s tým niečo robiť. Veď takto sa alkoholizmus mojej mamy dotýka aj mojej dcéry.“

Rozdiel je v dvoch veciach. Prvý – Ivan prežil svoje detstvo v klasickej rodine, nemusel na seba preberať rolu dospelého, získal normálny vzor správania sa otca a mamy. Romana naopak.

Druhý – v rodine Ivana sa o alkoholizme rozprávalo otvorene, ako o chorobe, ktorá sa dá liečiť. Nezažil klamstvo, zakrývanie alkoholizmu, naopak, k problému sa nepijúci rodič postavil, ako to Ivan nazval, ako „chlap“. U Romany celkom naopak.

A o tom to celé je. A ešte o jednej veci. Liečba a doliečovací proces u alkoholika, je neporovnateľne  kratšou cestou života, ako u spoluzávislých.  O tom však niekedy na budúce.

Poznáte tie klasické testy v časopisoch, kde ak zakrúžkujete viac odpovedí áno, tak sa vás téma týka? Tak tu je Woititzovej (1997) definícia DDA a ak sa v tom viac nájdete, ako nie... veď viete...

DDA( Dospelé Deti Alkoholika):

Ø si nie sú istí tým, aké správanie je normálne,

majú problém dokončiť úlohy,

klamú v situáciách, v ktorých povedať pravdu by bolo jednoduchšie,

sa veľmi prísne posudzujú,

majú problém so zábavou,

sa berú príliš vážne,

majú problémy s dôvernými vzťahmi,

reagujú neprimerane na situácie, ktoré nemôžu ovplyvniť,

neustále vyhľadávajú a potrebujú počuť pochvalu, pocit uznania a uistenia,

obvykle cítia, že sú odlišní od iných,

sú buď mimoriadne zodpovední, alebo mimoriadne nezodpovední

sú extrémne lojálni a to aj vtedy, ak vedia, ich lojalita je nezaslúžená,

sú impulzívni, majú sklon nechať sa vtiahnuť do problému nejakej udalosti, napriek tomu, že neuvažujú o iných alternatívach správania, alebo o možných dôsledkoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?